Osiedle Grafitowe III, Pruszków

- wyjątkowe połączenie historii miejsca z nowoczesną koncepcją architektoniczną!

Ciesząca się dużym powodzeniem nabywców inwestycja weszła już w trzeci etap realizacji – powstaje niezwykłe osiedle łączące nowoczesność ze starą, ponad stuletnią architekturą fabryki ołówków.

Fabryka „Majewski St. i S-ka” powstała w 1889 roku. W okresie międzywojennym jej wyroby uznawane były za najlepsze na świecie. W roku 1937 podczas Wystawy Światowej w Paryżu ołówki techniczne „Polonia 340” nagrodzono złotym medalem.

Ostrzelana ogniem artyleryjskim podczas Pierwszej Wojny Światowej fabryka w znacznym stopniu została zniszczona. Dzięki poświęceniu i zaangażowaniu załogi szybko została odbudowana i szczęśliwie przetrwała kolejną wojnę. W 1945 fabrykę upaństwowiono a trzy lata później zmieniono jej nazwę na  „Pruszkowskie Zakłady Materiałów Biurowych”. Do pierwotnej nazwy oraz prawowitych właścicieli wróciła dopiero po prywatyzacji w 1995 roku. W 2014 roku produkcja została przeniesiona do nowej siedziby przy ulicy Kredkowej w Pruszkowie a opuszczone zabytkowe budynki zostały przekazane nowemu właścicielowi - spółce EBB Nieruchomości.

Dla stworzenia klimatu miejsca historycznego powstała koncepcja połączenia przeszłości z nowoczesnością. Budynki zabytkowe zostaną zrewitalizowane a przestrzeń wokół nich  wypełniona nowoczesną architekturą z ceglanymi detalami. Realizacja projektu zapewni 200 mieszkań usytuowanych w czterech budynkach otoczonych zielenią. Nowoczesne wzornictwo wyróżnia prostota a zarazem elegancja, zaś wprowadzenie do elewacji fragmentów z cegły nawiązuje do zabytkowej architektury historycznego miejsca.

Mieszkania zostały zaprojektowane ze szczególną dbałością o komfort i bezpieczeństwo mieszkańców. Wszystkie są przestronne i ustawne, a dogodne położenie budynków względem siebie zapewnia optymalne nasłonecznienie. Każde z mieszkań wyposażone jest w balkon, loggie lub taras. Osiedle zaprojektowano jako zamknięte i strzeżone, a ruch kołowy na jego terenie ograniczono do minimum dzięki zastosowaniu podziemnych garaży.

Jako pierwsze powstały budynki nr 1,2,3 przy ul. Grafitowej. Obecnie w końcowym etapie jest budowa budynku nr 4 wraz z Łącznikiem (Ł), nawiązującym architekturą do pofabrycznych budynków po fabryce Ołówków St. Majewski, w którym zaprojektowano loftowe mieszkania w stylu industrialnym.

W II kwartale 2020 roku rozpocznie się budowa budynku nr 5, a wraz z nim planowana jest rewitalizacja zabytkowych budynków (A,B), w których również znajdować się będą lokale mieszkalne.

Planowane zakończenie inwestycji to IV kwartał 2021 roku.